Odsłonięcie Pomnika Władysława Bartoszewskiego - 4 czerwca 2020 godz. 20:00 SOPOT CENTRUM

Strona główna/Odsłonięcie Pomnika Władysława Bartoszewskiego
Ładowanie Wydarzenia

Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym oraz, Urząd Miasta Sopotu
Zapraszają Państwa na uroczystość odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego,

Szanowni Państwo,

Zaledwie kilka tygodni temu, 25 kwietnia obchodziliśmy 5. rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego. Z uwagi na okoliczności w jakich się wszyscy znaleźliśmy, ta data nie miała szansy wybrzmieć w mediach z uwagą należną formatowi postaci. Niemniej jednak w gronie ludzi, którym bliska była osoba Profesora, uczciliśmy jego pamięć – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, wykładowcy akademickiego, działacza opozycji demokratycznej okresu PRL, ambasadora i ministra spraw zagranicznych w odrodzonej, niepodległej Polsce.

Ograniczenia wynikające z trwającego stanu epidemii zmusiły nas do odwołania planowanego na 4 czerwca tego roku odsłonięcia sopockiego pomnika Władysława Bartoszewskiego. Żałujemy, że nasze radosne święto nie będzie mogło się odbyć w tak symbolicznym dniu. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja w Polsce w ciągu najbliższych miesięcy ustabilizuje się na tyle, by dzieło budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego znalazło swoje zwieńczenie jeszcze w tym roku.

Finansowanie budowy pomnika odbywa się w całości dzięki wpłatom darczyńców.
W tym momencie nadal brakuje około dwudziestu pięciu tysięcy złotych , by pokryć zobowiązania związane z wykonaniem odlewu rzeźby i przeprowadzeniem niezbędnych prac budowlanych. Zwracamy się w związku z tym z gorącą prośbą o wsparcie finansowe tej inicjatywy. Każdy datek przybliża nas do realizacji nieodległego już celu, jakim jest wspólne podtrzymywanie pamięci o Władysławie Bartoszewskim.

Mamy nadzieję, że razem uda nam się upamiętnić jedną z najwybitniejszych postaci w najnowszej historii Polski – męża stanu, który jak niewielu współczesnych swoją postawą wobec drugiego człowieka zasłużył na taki wyraz naszego uznania.

wielkiego Polaka i Patrioty, Honorowego Obywatela Sopotu,
który przez ostatnie 19 lat życia spędzał wakacje w tym mieście.

Krzysztof Kolarz / Jacek Karnowski

Uroczystość odbędzie się w dniu 4 czerwca o godzinie 20-tej
w Sopocie, na skwerze przy budynku Sopot Centrum
(dworzec PKP), od strony ulic Chopina i Kościuszki.

Stowarzyszenie „Warto Być Przyzwoitym” prowadzi zbiórkę funduszy na budowę pierwszego w Polsce pomnika wielkiego Polaka i Patrioty – Władysława Bartoszewskiego.

Pomnik zostanie wzniesiony w Sopocie, ulubionym mieście profesora, w którym przez wiele lat spędzał wakacje, odpoczywając po trudach swojej działalności.
W mieście, które nadało mu tytuł Honorowego Obywatela. W naszym Komitecie Honorowym znalazły się takie osobistości, jak prezydenci
Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, marszałkowie Bogdan Borusewicz i Radosław Sikorski,
oraz wiele innych prominentnych osób.

Liczymy na Państwa hojność, bo to Wy, wpłacający datki, przyczynicie się do powstania tego pomnika.

Liczy się każda złotówka wpłacona na ten cel.