Press "Enter" to skip to content

Jak świętujemy Rok Władysława Bartoszewskiego w Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkole Podstawowej im. Profesora Władysława Bartoszewskiego

Społeczność Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im. Profesora Władysława Bartoszewskiego obchody 100. rocznicy urodzin Patrona rozpoczęła już pod koniec ubiegłego roku.

Zapoczątkowało je grudniowe spotkanie online z Panem Marianem Turskim, który opowiedział nam między innymi o początkach swojej przyjaźni z Władysławem Bartoszewskim oraz zwrócił uwagę uczniów na dwie najważniejsze zasady, do których w swoim życiu stosował się Profesor: „jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie” oraz „prawda leży tam gdzie leży”.

Od stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznawali losy Patrona wsłuchując się w opowiadanie, napisane specjalnie dla nich przez jedną z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Grając w grę “Mali Powstańcy” poznawali realia wojenne, w których żył młody Władysław Bartoszewski. Swoje wyobrażenia o Patronie przelali na papier, tworząc niebywałą galerię portretów.

Starsi uczniowie pisali listy do Władysława Bartoszewskiego, w których opowiadali o ważnych dla nich kwestiach, takich jak ekologia, nienawiść w życiu społecznym i politycznym, a nawet wydarzenia sportowe. W swoich listach uczniowie prosili również Profesora o radę. Najciekawsze z listów, czytane przez autorów, zostały nagrane.

Urodziny Władysława Bartoszewskiego świętowaliśmy w szkole dzień wcześniej, w piątek 18 lutego.  Z anegdot o Profesorze wiemy, że był On wielbicielem słodyczy. Dlatego też na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu. Były też quizy i konkursy wiedzy o Profesorze. Nie zapomnieliśmy również o wizycie na Warszawskich Powązkach. Zarówno z okazji urodzin jak i rocznicy śmierci, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na grobie Patrona wiązanki i zapalili znicze.

Aktywności związane z obchodami Roku Władysława Bartoszewskiego w naszej szkole wciąż trwają. Uczniowie klas starszych pracują nad komiksem o przygodach młodego Władka. Co tydzień skupiamy się na innej wypowiedzi Profesora. Tworzymy plansze z cytatami, umieszczamy je na tablicach w szkole oraz publikujemy w internecie.

Staramy się być obecni na wszystkich imprezach organizowanych w Warszawie z okazji obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego. Ostatnio nasi uczniowie uczestniczyli w otwarciu wystawy plenerowej „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”, zorganizowanej na Krakowskim Przedmieściu przez Dom Spotkań z Historią oraz Stowarzyszenie Skwer W. Bartoszewskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Zapraszamy do szkoły osoby, które osobiście znały Władysława Bartoszewskiego i mogą nam o Nim opowiedzieć wiele ciekawych historii. W maju gościliśmy Panią Annę Przedpełską–Trzeciakowską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego i żołnierza AK. Opowiadała nam o tym, jak drogi Jej i Władysława Bartoszewskiego krzyżowały się i rozmijały podczas powstania warszawskiego oraz o ich pierwszym spotkaniu w PEN Clubie i dalszej przyjaźni.

Nawiązaliśmy współpracę  z Domem Spotkań z Historią. Na początku września planujemy wspólnie zorganizować weekend z Bartoszewskim. Jesienią razem zorganizujemy również konkurs dla nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji o Władysławie Bartoszewskim

Udostępnij

Be First to Comment

Zostaw komentarzCancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version